Dilemma: to 3D print or not to 3D print ? - column
Columns & Blogs 10/10/2019 9:08:35
Al verschillende jaren is te horen dat 3D-printen een disruptie zal teweegbrengen in de maakindustrie. De technologieën ontwikkelen zich snel en worden betrouwbaarder.
Telewerk in coronatijden - column
Softwareproblemen: wat kan u doen? - column
Opinie: ’European Raw Materials Alliance - graven in een al diepe put?’
”Ecovisie levert vaak net zoveel innovatie als duurzaamheid op” - opinie
Hoe ver kan je productiesystemen neerschalen? - column
Gebrekkige elektriciteit - column
>> Meer verwant nieuwsHandhaving van octrooirechten
Het Ingenieurshuis - Antwerpen
van 26/01/2021 tot 14/12/2021
New dimensions of adaptive manufacturing
B&R online event
woensdag 27 januari 2021
Alternatief fossiele brandstof voor stoomproductie
Webinar
vrijdag 29 januari 2021
Postgraduaat Vastgoedkunde
Leuven of Kortrijk
van 4/02/2021 tot 10/12/2021
Toekomst federaal energiebeleid
Webinar
woensdag 10 februari 2021
'Digital Twin' versterkt maakindustrie?
Online event
vrijdag 12 februari 2021
(19/1) Gimv verkoopt telecomspecialist OTN Systems
(19/1) VINCI Energies heeft Legendre Conveyors overgenomen
(15/1) Campine start nieuwe antimoonrecyclage
(14/1) Solvay lanceert waterstofplatform
(12/1) Zinksmelter Nyrstar installeert reuzenbatterij voor energieopslag
(11/1) Slimme radar in Gentse haven laat optimaal gebruik windturbines toe
>> Meer blikvangersENGINEERINGNET.BE - Agoria en PwC hebben de stand van zaken van industrieel 3D-printen in België opgemaakt. (1) Het leek ons belangrijk om na te gaan of de Belgische ondernemingen die optimistische berichten in de praktijk kunnen bevestigen. De verdeeldheid was verrassend.
Alle bevraagde ondernemingen verwachten dat hun business in de niet al te verre toekomst zal groeien dankzij 3D-printen. De ontwikkeling van de technische mogelijkheden heeft zelfs de meest terughoudende bedrijven overtuigd. We ontmoetten veel bedrijfsleiders die de technologische ontwikkelingen volgen en die openstaan voor veranderingen in hun business. De hamvraag voor die bedrijfsleiders is of ze het voortouw moeten nemen en of ze in die technologie moeten investeren.
Het is onmogelijk te voorspellen welke impact 3D-printen op de rentabiliteit van een onderneming zal hebben als er intern geen kennis is van de technologie in combinatie met kennis van de processen en producten van de onderneming. Daar is maar één oplossing voor: ruimte scheppen om te experimenteren, te beginnen met kleine projecten zonder al te veel risico's.
Een werktuig op maat voor de assemblagelijn, de (tijdelijke) vervanging van een niet-kritiek onderdeel,… Die eerste tests maken het mogelijk om zich de technologie eigen te maken. De ondernemingen, die overtuigd waren van de toegevoegde waarde van 3D-printen, hadden allemaal gemeen dat ze eerst interne knowhow hadden opgebouwd alvorens ermee aan de slag te gaan in hun productieprocessen.
Ondernemingen die hun producten willen verkopen
Sommige ondernemingen investeren al jaren in 3D-printen, met name in de vliegtuigbouw en de energiesector. Hoewel 3D-technologieën als voldoende matuur worden beschouwd om de universitaire laboratoria te ruilen voor de bedrijfswereld, ontbreekt het nog wat aan industriële maturiteit.
Die kloof moet worden gedicht door industriële ontwikkelingsprojecten in ondernemingen, te beginnen met hun eigen toepassingen. Dit type projecten wordt minder gesubsidieerd omdat de risico's kleiner zijn dan bij fundamenteel onderzoek. In het geval van 3D-printen is de methode echter zo disruptief dat ondernemingen heel sterk in ontwikkeling moeten investeren terwijl het resultaat heel onzeker is aangezien het niet gegarandeerd is dat het een afgewerkt product met de vereiste specificaties oplevert. Bovendien is het niet zeker of die producten verkocht zullen kunnen worden.
Potentieel voor de Belgische economie dat ondersteuning vergt
België heeft onbetwistbare knowhow op het vlak van 3D-printen, wat o.a. te danken is aan enkele pioniers. De Belgische industrie moet dan ook worden geholpen om zich die technologie eigen te maken door ervoor te zorgen dat heel specifieke industriële onderzoeksprojecten kunnen worden gefinancierd, rekening houdend met het reële risico.
Er staat heel wat op het spel. Niet alleen zal 3D-printen onze ondernemingen efficiënter en concurrentieëler maken, maar het wordt daarmee ook mogelijk om productie met hoge toegevoegde waarde naar België terug te brengen, wat onze economie en werkgelegenheid ten goede zal komen. <<
door Camille Mommer, business group leader manufacturing Agoria
(1) De studie is gratis beschikbaar op www.agoria.be