AI leidt tot beter onderzoek naar celcyclus van gistcellen
Onderzoek & Wetenschap 8/12/2020 14:57:04
Data Scientists en biologen van de Rijksuniversiteit Groningen brengen via Artificial Intelligence de celcylcus van gistcellen in beeld, om onderzoek naar kankercellen mogelijk te maken.
Computersimulaties in 4D maken hartchirurgie veiliger
Gedaan met zweetluchtjes - artikel
SCK CEN en UGent onderzoeken wondgenezing met ‘Hyperzwaartekrachtkuur’
FIBEr-labo erkend als ‘KU Leuven Kernfaciliteit’
Structurele schakelaars als middel tegen COVID-19
AI-technieken om biomedische data te ontsluiten
>> Meer verwant nieuwsDecanteercentrifuges
Online
van 9/03/2021 tot 10/03/2021
Belgian Offshore Days
Ostend Sea P’lace
van 17/03/2021 tot 18/03/2021
Ventilatie van gebouwen in de strijd tegen COVID-19
Live Webinar
dinsdag 23 maart 2021
Panel Building. Made Smarter
Online event
dinsdag 23 maart 2021
METAV Digital
online
van 23/03/2021 tot 26/03/2021
EEX-ATEX
Online cursus IE-net
van 30/03/2021 tot 31/03/2021
(5/3) Computersimulaties in 4D maken hartchirurgie veiliger
(3/3) Windparken profiteren van sterke stroming in lagere atmosfeer
(2/3) Lockheed Martin gunt Feronyl contract binnen het F-35 programma
(1/3) Start bouw allereerste Vlaamse opleidingscentrum voor farma en biotech
(25/2) Nieuw platform biedt correctere berekening CO2-voetafdruk
(25/2) ABO-Group neemt Frans sonisch boorbedrijf over
>> Meer blikvangersENGINEERINGNET.BE - Gistcellen bewijzen al jaren hun waarde als modelorganismen bij microscopisch biologisch onderzoek. Ondanks hun eenvoudige structuur vertonen ze veel gelijkenissen met complexere eukaryotische cellen, zoals menselijke cellen.
Andreas Milias- Argeitis, universitair docent moleculaire systeembiologie aan de RUG, onderzoekt de reeks stappen die een gistcel doorloopt om zich te delen.
Hij werkt aan een project om het onderzoek naar de celcyclus van gistcellen door middel van Artificial Intelligence te versnellen. “Als je van honderden cellen de hele cyclus fotografeert, ga dan maar eens op zoek naar de precieze momenten waarop knopvorming ontstaat, of wanneer de dochtercel zich afscheidt van de moedercel. Dat willen we automatiseren.”
Milias-Argeitis krijgt daarvoor hulp van data scientist Herbert Kruitbosch, die ervaring heeft met image processing, het verwerken van beelden met machine learning.
Het gaat er nu om precies te achterhalen hoeveel tijd zich tussen de levensfases van een gistcel afspeelt. Ook willen de onderzoekers zien wat er gebeurt als groeiprocessen worden verstoord. Hoe zal hun celcyclus zich aanpassen?
Zulke proeven kunnen veel informatie bieden over hoe celdeling in zijn werk gaat, of hoe cellen reageren op prikkels. Milias-Argeitis: "Het proces van celdeling bij gistcellen en menselijke cellen is grotendeels hetzelfde. Wij proberen achter de essentie te komen."
"Tegelijk denken we al na over hoe we onze bevindingen kunnen vertalen naar complexere celstructuren.” Daarbij komt onderzoek naar de werking van kankercellen in beeld.
“Pas sinds enkele jaren houden sommige biologen zich bezig met het filmen van cellen over langere tijd. Daar heb je namelijk specifieke software voor nodig en veel expertise”, aldus Milias-Argeitis.
“Vaak worden algoritmes gebouwd met een specifieke onderzoeksvraag voor ogen. Weinig onderzoekers publiceren daar iets over, dus gaat die kennis weer verloren als het project voorbij is."
"En als er studies verschijnen, spreken ze elkaar vaak tegen omdat ze andere methodes gebruiken. Daarom hoop ik met dit project een gebruiksvriendelijke tool te kunnen ontwikkelen, die makkelijk aanpasbaar is aan doeleinden. We moeten dezelfde taal beginnen te spreken.”
Meer contact tussen biologen onderling is nodig, en kruisbestuiving met andere vakgebieden, vindt Milias-Argeitis. Door zijn achtergrond in elektrotechniek is hij zich erg bewust van de toegevoegde waarde die data science kan hebben.
“Net zoals andere biologen kom ik op vragen door experimenten in het lab, maar ik spreek soms computerwetenschap aan om die vragen te beantwoorden. Er zijn nog zoveel zaken waar biologen geen antwoord op gevonden hebben, en waar data scientists kunnen helpen.” << (Lydia Heida) (foto: RUG)