Wouter Peere wint Encon Energieprijs
opleiding 15/02/2021 14:57:19
Voor de tiende keer op rij beloont Encon een beloftevolle thesis over de verduurzaming van energie. Federaal minister van Energie Tinne Van der Straeten reikte de prijs virtueel uit.
Verbeterde redox-flowbatterij maakt energieopslag efficiënter
Zorgt ‘Steel shot’-boortechniek voor doorbraak geothermische productie ?
Naams ziekenhuis verbetert energieprestaties met 15,5%
Windparken profiteren van sterke stroming in lagere atmosfeer
DEME Offshore haalt Parkwind EPCI-contract binnen
Slimme gebouwen krijgen actieve rol in elektriciteitssysteem
>> Meer verwant nieuwsBelgian Offshore Days
Ostend Sea P’lace
van 17/03/2021 tot 18/03/2021
Ventilatie van gebouwen in de strijd tegen COVID-19
Live Webinar
dinsdag 23 maart 2021
Panel Building. Made Smarter
Online event
dinsdag 23 maart 2021
METAV Digital
online
van 23/03/2021 tot 26/03/2021
EEX-ATEX
Online cursus IE-net
van 30/03/2021 tot 31/03/2021
Hannover Messe
Hannover
van 12/04/2021 tot 16/04/2021
(5/3) Computersimulaties in 4D maken hartchirurgie veiliger
(3/3) Windparken profiteren van sterke stroming in lagere atmosfeer
(2/3) Lockheed Martin gunt Feronyl contract binnen het F-35 programma
(1/3) Start bouw allereerste Vlaamse opleidingscentrum voor farma en biotech
(25/2) Nieuw platform biedt correctere berekening CO2-voetafdruk
(25/2) ABO-Group neemt Frans sonisch boorbedrijf over
>> Meer blikvangersENGINEERINGNET.BE - Met zijn thesis ontwikkelde KU Leuven-student Wouter Peere een methode voor de economische optimalisatie van hybride geothermische verwarmings- en koelsystemen, waardoor deze vorm van duurzame energie weer een flink stuk toegankelijker wordt.
Geothermie, of aardwarmte, is een techniek waarbij natuurlijke warmte en koude uit de ondergrond wordt gehaald voor de verwarming en koeling van huizen en bedrijven. Het is met andere woorden een niet-vervuilende, hernieuwbare en dus erg duurzame methode voor verwarming en verkoeling.
Wouter Peere: “Dit biedt daarom een enorm potentieel om onze afhankelijkheid van fossiele brandstoffen verder af te bouwen. Een derde van alle primaire energie in België komt immers van de verwarming en koeling van huizen.”
De uitdaging van geothermie ligt echter in de economische en technische haalbaarheid van haar toepassing. Dit soort systemen vraagt vaak een grotere investering dan conventionele technologieën.
Nadat Peere eerst een nieuwe en meer accurate dimensioneringsmethode voor boorvelden ontwikkelde, onderzocht hij hoe diverse parameters, zoals piekvermogen en maandbelasting, een invloed uitoefenen op de grootte en dimensionering van het boorveld en de bijhorende installatie.
Op basis van deze inzichten en simulaties ontwikkelde hij een algoritme dat een optimale combinatie berekent van technologieën die naast en samen met het boorveld kunnen worden gebruikt. Het resultaat is een optimalisatie van zowel de investeringskosten als exploitatiekosten van de complete verwarmings- of koelinstallatie.
De jury waardeerde ook dat het flexibele algoritme nog veel potentieel biedt naar de toekomst. In dit onderzoek kwamen nog andere parameters naar boven, die kunnen worden geïmplementeerd om de structuur van het beschreven algoritme nog verder uit te breiden.
Peere gaat om die reden de komende jaren zijn onderzoek verderzetten in de vorm van een doctoraat. << (Guy Leysen) (foto: Encon)
ACHTERGROND
De Energieprijs zal vanaf de volgende editie de Encon Sustainability Prijs gaan heten. De focus op Energie wordt vervangen door een veel bredere uitnodiging aan Masterstudenten om hun thesis die de potentiële impact van duurzaamheid op mens, milieu en maatschappij onderzoekt, verder onder de aandacht te brengen. <<