Prestigieuze ERC Starting Grant voor UHasselt-onderzoek

Onderzoeker Wouter Van Gompel ontvangt 1,7 miljoen euro, waarmee zijn team binnen het Instituut voor Materiaalonderzoek van UHasselt en imec, een nieuwe generatie materialen gaat ontwikkelen die complexe lichtsignalen rechtstreeks kunnen detecteren.

Trefwoorden: #detecteren, #imec, #licht, #onderzoek, #sensoren, #UHasselt

Lees verder

Nieuws

( Foto: UHasselt )

ENGINEERINGNET.BE -  Van Gompel: “Op termijn kan dit leiden tot compactere sensoren, verbeterde medische beeldvorming en nieuwe vormen van optische communicatie.”

Wanneer we aan licht denken, denken we meestal aan helderheid of kleur. Licht bezit echter nog een andere eigenschap: polarisatie.

Een bijzondere vorm daarvan is zogenaamd circulair gepolariseerd licht (CPL), waarbij het licht zich voortbeweegt in een links- of rechtsdraaiende spiraal.

Hoewel deze eigenschap onzichtbaar is voor het menselijk oog, draagt ze waardevolle informatie die kan worden gebruikt in uiteenlopende technologische toepassingen.

Om circulair gepolariseerd licht te analyseren zijn er vandaag systemen nodig met grote optische componenten zoals filters en polarisatoren. Dat maakt deze systemen relatief groot, maar vooral ook complex en duur.

Van Gompel: “Met ons onderzoek willen we beter begrijpen hoe we materialen kunnen ontwikkelen die de draairichting van licht rechtstreeks kunnen herkennen en omzetten in een elektrisch signaal.”

Daarvoor kijken de onderzoekers naar chirale materialen. Net zoals een linker- en rechterhand elkaars spiegelbeeld zijn maar niet op elkaar passen, bestaan ook moleculen in linkshandige en rechtshandige varianten.

Dergelijke materialen reageren verschillend op links- en rechtsdraaiend licht en kunnen daardoor informatie uit de polarisatie van licht afleiden.

Van Gompel: “Binnen dit ERC-project focussen we op chirale hybride perovskieten. Een veelbelovende klasse van chirale halfgeleiders waar onze onderzoeksgroep al verschillende jaren sterk op inzet.”

“Deze materialen hebben veel potentieel, maar zijn voorlopig nog onvoldoende stabiel en ook hun elektrische geleiding en optische prestaties moeten verder verbeteren.”

Het nieuwe onderzoeksproject, genaamd CONCePT, kiest voor een volledig nieuwe strategie om deze chirale perovskieten te verbeteren.

Daarvoor zal het team de organische bouwstenen van het materiaal heel gericht aanpassen, om zo te komen tot een efficiënter stroomtransport, het beter kunnen meten van circulair gepolariseerd licht en een hogere materiaalstabiliteit.