ENGINEERINGNET.BE - Betonproductie veroorzaakt CO2. Daarom is Heidelberg Materials al geruime tijd hard bezig om de uitstoot te verlagen.
De ontwikkeling van dit nieuwe cement (CEM II met gecalcineerde klei en kalksteen) is dan ook een erg belangrijke stap in de omslag die het bedrijf aan het maken is.
Het bedrijf is erin geslaagd 30% van de portlandklinker te vervangen door een combinatie van gecalcineerde klei en kalksteenmeel. Klei die trouwens lokaal ontgonnen wordt.
Resultaat: maar liefst 25% minder CO2-uitstoot in vergelijking met het huidige cement. Het kostte het bedrijf ongeveer twee jaar aan onderzoek en ontwikkeling om tot deze innovatie te komen.
In Heerhugowaard, vlakbij het Nederlandse Alkmaar, werd al de eerste beton op basis van de nieuwe cement gestort. Het gaat om een nieuwbouwproject voor kantoren en opslagruimtes waarvan de vloer in beton werd gegoten, 180m³ voor een oppervlakte van zo’n 900m².
Momenteel lopen het certificatietraject en het geschiktheidsonderzoek voor deze nieuwe cementen. De definitieve goedkeuring wordt verwacht tegen midden 2025.