ENGINEERINGNET.BE - Jochen Köckler, de Directeur van de Deutsche Messe AG in Hannover, situeerde het belang van de beurs in de context van snelle (geo)politieke ontwikkelingen.
Passeerden de revue: De economische groei van bijna 3% in de VS, met zijn Inflation Reduction Act, was flink meer dan in de EU die een groei van amper 0,4% kende. China wist ondertussen een economische groei van bijna 5% neer te zetten. Anderzijds is Duitsland, waar de industrie het op dit ogenblik lastig heeft, nog steeds de derde grootste economie wereldwijd. Net vóór Japan.
De geopolitieke onzekerheid van het voorbije verkiezingsjaar is ondertussen zowat gekeerd. Er kwam een veiligheidsconferentie in München met ‘verduidelijking’ van de Trump-regering. En de Ryad-conferentie tussen de VS en Rusland. China reageert op de economische ‘vertraging’ met het subsidiëren aan zijn industrie.
Ondertussen heeft het producten die kwalitatief gelijkwaardig zijn aan die van de EU. In de VS wordt dit ongetwijfeld beantwoord met het heffen van invoertarieven. “Plots is er meer geopolitieke duidelijkheid.” Ook in Duitsland. Voor de beurs de deuren opent, zouden er nog verkiezingen plaatsvinden die hopelijk ook ‘meer duidelijkheid’ brengen.
De Hannover Messe biedt toegang tot oplossingen, technische innovatie en mogelijkheden om globaal de concurrentie aan te gaan. Dat vergt innovatie. Het gaat steevast om automatiseren, elektrificeren en digitaliseren. De Hannover Messe is een horizontale handelsbeurs.
High-tech voor de verschillende componenten van de industrie. De Messe trekt ook deelnemers uit de gehele wereld -4.000 bedrijven/exposanten uit zo’n 150 landen zullen wellicht een 130.000 bezoekers trekken- en biedt ook een platform om politieke agenda’s uit te zetten. “De Hannover Messe brengt mensen samen.”
Drie key topics trekken de beurs: AI in de industrie, Smart Manufacturing en Waterstof. “Kunstmatige intelligentie is geen product maar een technologie waarmee men efficiënter kan produceren.” De Hannover Messe organiseert AI-master classes op donderdag 3 april in hal 13 en 17. Er is o.a. ook een AI-tour langs gespecialiseerde AI-exposanten en een plek waar KMO’s met een ‘AI readiness test’ kunnen nagaan hoe klaar ze zijn om zelf AI in hun werking te integreren.
Smart Manufacturing blijft een constante aandacht krijgen op de beurs. In het Robotics Application Park (hal 6) laten meer dan 30 exposanten zien hoe innovatieve oplossingen met robots in automatisatie- en logistieke toepassingen het verschil maken. Zo wordt bijvoorbeeld een werkende productielijn van batterijcellen getoond. Meer dan 500 exposanten zullen focussen op de productie, opslag en transport, gebruik en integratie van waterstof in tal van toepassingen, van het stabiliseren van elektriciteitsnetwerken tot de productie van groen staal.
Partnerland Canada
Canada nam vorig jaar met 83 exposanten deel aan de Hannover Messe maar zal er deze editie met meer dan 240 Canadese exposanten bij zijn. Zaakgelastigde Evelyne Coulombe gaf mee dat de voorbereidingen 2,5 jaar geleden al begonnen.
“Onze aanwezigheid op de beurs wil duidelijk maken dat we een betrouwbare partner blijven in deze veranderende tijden.” Klemtonen worden gelegd op green, digitaal en resiliënte waardeketens: automatisatie, robotica, clean tech, digitaal, AI, e-mobiliteit, quantum computing. “We willen Canadese bedrijven voorstellen aan de wereld en Canada als investeringsland naar voor schuiven.”
“Canada is inderdaad meer dan ‘moose’ (eland), ‘mountains’ (bergen) en ‘mounties’ (Canadese politie te paard)”, zei Jayson Myers, CEO van Next Generation Manufacturing Canada (NGen). “Het is ook een hub voor AI, quantum computing, advanced materials, robotica, alternatieve energie-oplossingen.” De Messe dient niet enkel als een showcase voor technologieën maar brengt ook reële business binnen. Vorig jaar haalden de Canadese deelnemers 70 miljoen dollar omzet uit Messe, rekende Myers. Een succesverhaal.
De beurs biedt bovendien een mogelijkheid tot netwerken en het vinden van partners. Die zijn nodig want AI, quantum, materialen, alternatieve energieoplossingen,… al deze technologieën veranderen de manier waarop de maakindustrie aan business doet. “Producten worden dataplatformen.” AI, bijvoorbeeld, schuift naar autonome producten en processen. De beurs “is een opportuniteit om van elkaar te leren hoe deze technologische veranderingen de productieomgeving veranderen.”
Coulombe gaf nog mee dat sinds het afsluiten in 2017 van CETA, het omvattend economisch en handelsakkoord tussen de EU en Canada, de bilaterale handel met Duitsland een groei kende van 44%.
“Er waren ook meer investeringen weg en weer in de laatste 20 maanden dan in de laatste 20 jaar.” Sinds 1971 is er ook een MOU over samenwerking op vlak van wetenschappen en technologie. “Daar zitten we goed maar we kunnen onze economische relaties nog laten groeien.”
Myers wees naar het Canadese paviljoen in hal 2 waar gefocust zal worden op Canada’s innovatie ecosysteem. Naast de universiteiten en hogescholen is er ook een sectie over quantum, quantum computing (voor sneller materiaalverkenning o.a. voor batterijen) en zo’n 15 start-ups. In hal 7 robotics, automatisatie, visiesystemen. Het publiek kan er ook proberen een ijshockey robot goaly te verschalken.
Die werd door een studententeam van een hogeschool ontwikkeld. Er wordt ook een mechatronicawedstrijd gehouden voor studenten. Festo, al 50 jaar actief in Canada, is sponsor. Het digitale paviljoen in hal 17 focust op AI, quantum, netwerken, cyberveiligheid. In hal 13 gaat het dan over alternatieve energieën: biomaterialen, geothermie en waterstof. In hal 12 komt er ook een investeerdersforum.
Lees ook:
Hannover Messe 2025: AI in de industrie (2)
Hannover Messe 2025: Robotics Award 2025 van Deutsche Messe (3)
Hannover Messe 2025: Previewvloer (4)