Installatie tweedehands LINAC bij SCK CEN

Het LINAC@LNK-project heeft een belangrijke mijlpaal bereikt met de installatie van een lineaire versneller voor onderzoek naar geavanceerde afvalkarakterisatie en betere kalibraties voor kankerbestrijding.

Trefwoorden: #afval, #kalibratie, #kanker, #karakterisatie, #radioactief, #SCK

Lees verder

Nieuws

( Foto: SCK CEN )

ENGINEERINGNET.BE - In de radiotherapie leveren LINAC's hoge doses ioniserende straling om kankercellen te doden, wat nauwkeurige kalibratie vereist om effectieve behandelingen te garanderen en stralingsfouten te voorkomen.

Momenteel wordt Cobalt-60 (1,3 MeV) gebruikt voor kalibratie, maar de lagere energie ervan in vergelijking met ziekenhuis-LINAC's (6-18 MV) vereist correctiefactoren, wat de onzekerheid vergroot.

Het LINAC@LNK-project streeft ernaar de kalibratienauwkeurigheid te verbeteren door rechtstreeks een medische LINAC te gebruiken, waardoor de afhankelijkheid van correctiefactoren wordt verminderd.

Ook zal het project onderzoek bevorderen op het gebied van dosimetrie en nucleaire medische toepassingen, waaronder de ontwikkeling van nieuwe stralingsbeschermingsdetectoren, beeldvormingstechnieken zoals CBCT, en het bestuderen van kankertherapieën die externe bundelradiotherapie combineren met radionucliden.

Een van de doelen van LINAC@LNK is om te controleren of historische vaten, opgeslagen bij Belgoprocess sinds de jaren ’80, voldoen aan de huidige waste acceptance criteria (WAC) voor oppervlakteberging.

De technologie van de LINAC biedt een innovatieve, non-destructieve methode om de inhoud van deze vaten te analyseren zonder ze fysiek te openen, wat de operationele veiligheid en efficiëntie van het proces verbetert.

Een doorbraak binnen het LINAC@LNK-project was de succesvolle pilootstudie rond afvalkarakterisatie eind 2023. Doel van deze studie was aan te tonen dat de technologie van een medische LINAC gebruikt kan worden voor niet-invasieve inspectie van afvalvaten. De testen vonden plaats in het ZNA Jan Palfijn in Antwerpen, afhankelijk van de beschikbaarheid van de LINAC.

In februari en maart 2025 installeerde leverancier Varian een tweedehands LINAC, afkomstig uit het UZ Leuven, op de SCK CEN-site. Vanaf april 2025 wordt de LINAC operationeel, en gaan de medische en afval-onderzoeken in een stroomversnelling.

De LINAC wordt ingezet voor het genereren van gedetailleerde 2D- en 3D-beelden van de inhoud van afvalvaten. Deze beelden helpen bij het bepalen van de fysische en chemische eigenschappen van het afval. 
   
Ook wordt een nieuwe workflow ontwikkeld voor de kalibratie van ionisatiekamers die worden gebruikt in de radiotherapie, wat bijdraagt aan nauwkeurigere en effectievere kankerbehandelingen.

LINAC@LNK ontving 1 miljoen euro van Belspo. SCK CEN werkt samen met NIRAS aan het project.